Dikkat Ego Çıkabilir!

25/03/2018

Ego; kendisini hiç hafife almayın, malum sihirli güçleri mevcut. Bizi hayallerimize götürürken, bir güzel de korur üzerine kendimiz olabilmemiz için güç verir, bol bol motive eder. Fakat! Dengede kullanmadık mı kendisindeki sihri, başımızı kolaylıkla derde sokabilir, bencil ve kıskanç bir olarak gezinebilir yaratıcılığımızı ise sınırlayabiliriz. Her birimizin, karakteri, yetenekleri ve inançları doğrultusunda sahip olduğu bir Ego var. “Kendin” olmak adına, Ego her ne kadar önemli olsa da, tamamen bir baş belası olması da muhtemel. Kontrol edilmediği takdirde, üretkenliğinin kapasitesini hatalı kullanımına sebep olabilir oysa doğru kullanım ile sevgili Egomuz özgüvenimizi inşa ederek daha iyi ilişkiler kurmamıza yardımcı olabilir. Peki ya bu pek sevgili Egonun, kontrolü altında olduğumuzu nereden bileceğiz? Ego’da şeytan tüyü vardır, tatlı dili, cilvesi ile hissettirmeden ele geçirebilir seni, beni. Baktın ki, aşağıdaki ipuçlarına benzer şeyler yaşıyorsan bil ki sen, egonun tuzağına düşmüşsün! • Başkasının başarısını fena halde kıskanıyorsun • Tartışmalarda, ısrarla haklı olduğunu savunuyor ve diğerlerini kesinlikle dinlemiyorsun • Konu her ne olursa olsun, her türlü kazanacağının altını çiziyorsun • Kendi fikrini paylaşmakta hevesli iken, diğerlerinin fikri çokta umurunda değil Tanıdık geldi mi? Peki, nasıl bir işbirliği yapmalı kendisi ile? Buyurun ipuçlarına … İnsanın derin duyguları olan korkuları ile mücadelesi sırasında ego biranda çıkıveriyor, dayanamıyor tabii ki çünkü tek amacı, seni korumak. İşte bu yüzden, egonun çıkıp gelmesine izin verme, baktın ki bu duyguların ufaktan kıpırdanıyor ve su yüzüne çıkmaya çabalıyor, onlarla anlaşmaya, arayı bulmaya çalış. Dengede kal. Savunmaya girmeden, farkına var. Baktın, negatif şeyler aklını çelmeye başlıyor, düşüşe geçmek üzeresin, bil ki egon seni korumaya gelmiş. Hemen aklındaki hikâyeyi değiştir, hızlıca pozitif olmaya odaklan. İzin verdiğin sürece pusuda bekleyen bir egonun olduğunu sakın unutma.

Lora Sucuyan

Diğer Yazılar

Yeni Başlangıçlara Hazır mısın?

Yeni başlangıçlara hazır mısın ? Yeni bir yıl, yeni başlangıçlardan çok, mevcutları korumalı ve güçlendirmeli. Kurulan hayallerin hedeflere ulaşması için çaba sarf etmeli.

Detaylar
Pozitif Bakabilmek

Sen başını ellerinin arasında almış, kılı kırk yararken, hemen yan pencereden içeriye güneş giriyor. Görmüyorsun. Hareket et. Az bir başını kaldırıp, sağına dönmen yeter da artar bile.

Detaylar
Yaz Sıcağında Ruhu Serinletmek

Deniz, kum, güneş ve dostluk sohbetleri dahil olunca o çok yoğun geçen günler gün batımını en sevdiklerinde, şenlikli bir sofrada izlerken çoktan hafifler ve hafif bir meltem esintisiyle serinleyiverir.

Detaylar
Ne Kadar Yoğunsun?

Bir iş tamamlanmadan bir diğerine geçmemek senin ilk kuralın olsun.

Detaylar