Dikkat Ego Çıkabilir!

25/03/2018

Ego; kendisini hiç hafife almayın, malum sihirli güçleri mevcut. Bizi hayallerimize götürürken, bir güzel de korur üzerine kendimiz olabilmemiz için güç verir, bol bol motive eder. Fakat! Dengede kullanmadık mı kendisindeki sihri, başımızı kolaylıkla derde sokabilir, bencil ve kıskanç bir olarak gezinebilir yaratıcılığımızı ise sınırlayabiliriz. Her birimizin, karakteri, yetenekleri ve inançları doğrultusunda sahip olduğu bir Ego var. “Kendin” olmak adına, Ego her ne kadar önemli olsa da, tamamen bir baş belası olması da muhtemel. Kontrol edilmediği takdirde, üretkenliğinin kapasitesini hatalı kullanımına sebep olabilir oysa doğru kullanım ile sevgili Egomuz özgüvenimizi inşa ederek daha iyi ilişkiler kurmamıza yardımcı olabilir. Peki ya bu pek sevgili Egonun, kontrolü altında olduğumuzu nereden bileceğiz? Ego’da şeytan tüyü vardır, tatlı dili, cilvesi ile hissettirmeden ele geçirebilir seni, beni. Baktın ki, aşağıdaki ipuçlarına benzer şeyler yaşıyorsan bil ki sen, egonun tuzağına düşmüşsün! • Başkasının başarısını fena halde kıskanıyorsun • Tartışmalarda, ısrarla haklı olduğunu savunuyor ve diğerlerini kesinlikle dinlemiyorsun • Konu her ne olursa olsun, her türlü kazanacağının altını çiziyorsun • Kendi fikrini paylaşmakta hevesli iken, diğerlerinin fikri çokta umurunda değil Tanıdık geldi mi? Peki, nasıl bir işbirliği yapmalı kendisi ile? Buyurun ipuçlarına … İnsanın derin duyguları olan korkuları ile mücadelesi sırasında ego biranda çıkıveriyor, dayanamıyor tabii ki çünkü tek amacı, seni korumak. İşte bu yüzden, egonun çıkıp gelmesine izin verme, baktın ki bu duyguların ufaktan kıpırdanıyor ve su yüzüne çıkmaya çabalıyor, onlarla anlaşmaya, arayı bulmaya çalış. Dengede kal. Savunmaya girmeden, farkına var. Baktın, negatif şeyler aklını çelmeye başlıyor, düşüşe geçmek üzeresin, bil ki egon seni korumaya gelmiş. Hemen aklındaki hikâyeyi değiştir, hızlıca pozitif olmaya odaklan. İzin verdiğin sürece pusuda bekleyen bir egonun olduğunu sakın unutma.

Lora Sucuyan

Diğer Yazılar

Kozmik Enerji

Varolan birçok enerji terapisi tekniği içinde Kozmik Enerji, bütünsel (holistik) yaklaşımla hem korunma, hem temizlenme hem de şifalanma sağlayan etkili bir tamamlayıcı tıp yöntemidir.

Detaylar
Takılıp Kalmak

Takılıp kaldıysanız bir şeylere, yapmayın, sallayın gitsin, sıkıca tutarken elinizde ki o cam bardağı kırma riskiniz çok yüksek!

Detaylar
Sonbahar Depresyonu

Sahi sonbahar ve depresyon, koca bir yalan değil mi aslında? Sıcaklığın uykuya daldığı bu harika mevsimde yapılacak bir dolu şey varken üzülüp kendine kapanıvermek neden?

Detaylar
Bedeninizi Sevmek

Kendimizi sevmenin en güzeli değil midir bedenimizi sevmekten başlamak? Evet tabii ki sevgi içten geliyor ancak ayna karşısında da gülümseyerek kendine bir “günaydın” demek neden olmasın?

Detaylar